Categories: 2012
      Date: 05.12.2012
     Title: Sastanak u Ministarstvu gospodarstva

Sastanak u Ministarstvu gospodarstva na temu stanja i privatizacije brodogradilišta.



Danas 05. listopada 2012. u kabinetu Ministra gospodarstva, održao se sastanak predstavnika Ministarstva gospodarstva, Ministarstva financija, Jadranbroda i Sindikata metalaca Hrvatske- Industrijskog sindikata.

Od strane Ministarstva bili su prisutni: ministar Ivan Vrdoljak, zamjenica ministra Tamara Obradović Mazal sa suradnicima, pomoćnik ministra financija Krešimir Dragić, od strane Jadranbroda: Direktor Ruđer Friganović sa suradnicima, a od strane SMH-IS: Predsjednik Vedran Dragičević, Slavko Bilota gl. povjerenik SMH-IS Brodotrogira, Joško Franić Regionalni povjerenik i gl. povjerenik SMH-IS Brodosplit, Boris Bučanac zamj. gl. povjerenika SMH-IS 3.MAJ, Đino Šverko gl. povjerenik i predsjednik Koordinacije SMH-IS Uljanik, Branko Kužet regionalni povjerenik i Juraj Šoljić gl. povjerenik i predsjednik Koordinacije SMH-IS 3.MAJ.

Sastanak je sazvan na traženje SMH-IS tj. dopisa kojeg je SMH-IS dostavio 30.10.2012. i 15.11.2012. te dopisa što ga je Podružnica SMH-IS iz 3.MAJ-a uputila Vladi RH i Ministarstvu gospodarstva.

Predstavnici ministarstva upoznali su prisutne sindikaliste s tijekom privatizacijskog procesa u brodogradilištima te se ukratko osvrnuli na proces privatizacije u svakom pojedinom brodogradilištu.

Sindikalisti su izvješteni da Vlada RH i Ministarstvo gospodarstva ulaže napor kako bi se proces privatizacije odvijao što brže te kako će se ispuniti rokovi što ih je nametnula EK, ali uz osiguranje zaposlenosti u idućim mjesecima što je ključni faktor u procesu restrukturiranja. Planovi restrukturiranja se dorađuju te ih treba odobriti i EK dok za pojedina brodogradilišta treba verificirati kupoprodajne ugovore, a Sindikat će kao Socijalni partner imati mogućnost uvida u Planove i Ugovor. Ponovljeno je od strane ministra da će Ministarstvo aktivno sudjelovati u svim procesima restrukturiranja tj. privatizacije kao moderator i kontrolor, a i da će sindikat participirati u procesu. Ponovljeno je da će Vlada i Ministarstvo uvažiti zahtjeve sindikata koji su sukladni uvjetima natječaja i kupoprodajnom ugovoru.

Predstavnici SMH-IS izrazili su zabrinutost za sudbinu brodogradilišta, radnih mjesta. U svezi 3.maja, Predstavnici SMH-IS u 3.MAJ-u zatražili su da se hitno započne s restrukturiranjem kao i da treba provesti prve mjere uz potpunu zaposlenost koja će jamčiti održivo poslovanje u idućim godinama.

Model i faze se još trebaju doraditi, a predstavnici sindikata su tražili od Ministarstva i Vlade da se hitno moraju osigurati novi poslovi uz provedbu restrukturiranja i vlastitog učešća investitora, kao i da se radnicima 3.maja omogući otkup dionica po onim istim uvjetima kao radnicima Uljanika, i da se u fazi restrukturiranja imovina 3.maja ne smije opteretiti novim zaduženjima.

Od strane predstavnika Ministarstva dodano je da od svih procesa najsloženiji onaj proces sinergije Uljanika i 3.maja za koji se priprema hodogram aktivnost s obzirom da je Uljanik obznanio kako ulazi u 3.maj, te da je u tijeku Due Diligence 3.maja od strane Uljanika.

Due Diligence koji je jedan od ključnih koraka u procesu koji podrazumijeva procjenu ugovaranja s komercijalnog, financijskog i pravnog stajališta. Provodi se interdisciplinarno sa svrhom što boljeg uvida u razne aspekte poslovanja trgovačkog društva prije njegove prodaje.