Categories: 2009
      Date: 06.05.2009
     Title: Konferencija za novinare na temu nametnute privatizacije brodogradilišta

Predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske (SMH) Vedran Dragičević na današnjoj je konferenciji za novinare kazao da taj sindikat nema važne informacije o procesu preustroja, sanaciji i natječajima za prodaju državnih brodogradilišta, da su brodogradilišta uglavnom nelikvidna te da bi isplata plaća mogla postati upitna



Dragičević je rekao da je SMH prije dva tjedna uputio potpredsjedniku Vlade Damiru Polančecu zahtjev da informira taj sindikat o preustroju i pripremama za privatizaciju brodogradilišta, ali da odgovor nisu dobili.


Posao spašavanja brodogradnje i oko 12.500 radnih mjesta nije samo posao Vlade nego i sindikata, kazao je Dragičević dodavši da SMH prije prodaje brodogradilišta želi razgovarati i dogovoriti 'smjer hrvatske brodogradnje', odnosno kako će brodogradilišta izgledati za 10 godina. Ako se to ne dogovori moguća stihijska privatizacija mogla bi nam se odbiti o glavu, rekao je.

Dragičević je istaknuo da SMH želi razgovarati i o osiguravanju novca za početak gradnje pojedinih brodova u brodogradilištima, budući da, kako je kazao, novac nije osiguran i ne zna se kako će se osigurati.

Glavni povjerenik SMH u Brodograđevnoj industriji (BI) 3. MAJ Juraj Šoljić dodao je da je 3.maju hitno potrebno ishodovanje kredita za financiranje ugovorenih gradnji brodova za domaće brodare. Iako je Vlada odobrila jamstva od 51 milijun eura za gradnju četiri broda, mi ni u jednoj domaćoj banci ne možemo dobiti kredit za normalno financiranje proizvodnje, narudžbu materijala i opreme, rekao je.

Šoljić je još rekao da je moguće da unatoč današnjoj primopredaji broda i porinuću predviđenom 30.05.2009 u 3.maju ne bude isplaćena sljedeća plaća te da su za isplatu plaća u tom brodogradilištu potrebna oko dva milijuna eura na mjesec.


Regionalni povjerenik SMH Branko Kužet dodao je da bi se nelikvidnost 3.maja mogla odraziti na brojne druge tvrtke, odnosno na poslovanje i plaće u kooperantskim tvrtkama. Ocijenio je da bi se kreditiranje proizvodnje u brodogradilištima moglo osigurati putem uspostave kreditnih linija za brodogradilišta u HBOR-u ili Hrvatskoj poštanskoj banci.