Categories: 2011
      Date: 03.02.2011
     Title: Končar ipak jedini ponuđač za 3. maj
U Hrvatski fond za privatizaciju stigla je jedna ponuda za privatizaciju riječkog Brodogradilišta 3. maj i to tvrtke Jadranska ulaganja d.o.o. Zagreb

Dokumentaciju za 3. maj otkupila je i tvrtka DOK-ING, ali do zaključenja natječaja, danas u 14 sati, nije stigla njihova ponuda.

Jadranska ulaganja, tvrtka iza koje stoji poduzetnik Danko Končar, za objedinjeni državni portfelj 3. maja od 83,32 posto dionica ponudila je jednu kunu te se obvezala ispuniti obvezne uvjete iz natječaja.

Povjerenstvo za otvaranje ponuda zaprimilo je ponudu Jadranskih ulaganja koja će biti proslijeđena stručnim službama Fonda koje će napraviti analizu ponude, a potom povjerenstvu za privatizaciju brodogradilišta, Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja i Europskoj komisiji.

Na upit što Jadranska ulaganja nude vezano za obveze pokrivene državnim jamstvima, predsjednik HFP-a Vedran Duvnjak je kazao da je danas ponuda samo otvorena i konstatira se ima li sve potrebne dokumente, a vjerojatno govori o pokrivanju avansnih jamstava.

Član Upravnog odbora HFP-a i predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević zadovoljan je što je stigla ponuda za 3. maj, a sindikatu, kaže, nije ništa sporno u tome da vlasnik triju hrvatskih brodogradilišta bude ista tvrtka.

Jadranska ulaganja ponuđači su i za kupnju Brodotrgira i za Brodogradilište Kraljevica.

HFP je treći krug natječaja za privatizaciju 3. maja objavio 24. siječnja, nakon što je Vlada odbila ponudu njemačkog Crown Investmenta zbog problema koje ima tvrtka koja stoji iza tog ponuđača, austrijski A-Tec.

Na prodaju je u trećem krugu bilo 83,32 posto dionica 3. maja po posebnim uvjetima, odnosno po početnoj cijeni od jedne kune, uz više obveznih uvjeta.

Tako se od potencijalnih ponuditelja traži izrada i dostava programa restrukturiranja koji mora biti sukladan Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, odnosno pravilima Europske unije i Republike Hrvatske o državnim potporama poduzetnicima u teškoćama.

Restrukturiranje mora uključiti i kompenzacijske mjere kroz smanjivanja kapaciteta te vlastiti doprinos ponuditelja od najmanje 40 posto u ukupnim troškovima restrukturiranja.

Program restrukturiranja moraju odobriti Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja i Europska komisija.

Glavni trećemajski sindikalni povjerenik i predsjednik Odbora brodogradnje SMH - a Juraj Šoljić ponovio je načelni stav svojeg sindikata u  kojem se protive privatizaciji domaćih navoza u ovom trenutku i na kratke rokove za dostavu ponuda od tek deset dana, Šoljić pretpostavlja da je uzrokovan pritiscima i naputkom iz Bruxellesa.

Mislimo da je posrijedi velika ucjena EK prema Hrvatskoj jer su brodogradilišta dovedena pred sam čin samouništenja ukoliko uskoro ne ugovore nove poslove što je najočitije u slučaju Brodosplita- dodaje Šoljić

Razni mediji!